«Доула» - допомога при пологах

Більшість українських жінок не знають, хто ж така «доула», в той же час в Європі та США вагітні та породіллі вже багато років користуються послугами доул. Це - жінки, які надають консультації вагітним та супроводжують їх під час пологів і після них, надаючи підтримку та потрібну інформацію. У Львові, як і в інших українських містах, вже є практикуючі доули. Ми вирішили поговорити з однією з них, сертифікованою доулою Лідією Коноваленко, яка ознайомить нас зі всіма цікавинками свого фаху.

christy-maksymenko
Христя Максименко
  • 8–10 хвилин
5883
«Доула» - допомога при пологах

- Лідіє, розкажіть нам, будь ласка, хто ж така «доула» і чим вона займається?

- Доула – це професійний консультант, що підтримує та допомагає жінці. Її не цікавлять медичні процеси, її місія чітка – забезпечити психологічний комфорт жінки перед, під час та після пологів. Окремо існують післяпологові доули, а є такі, які супроводжують і вагітність, і в пологовий період. Я була першою сертифікованою доулою у Львові. В Україні офіційно доул сертифікує «Асоціація фахівців з природного батьківства». Вони, в свою чергу, входять в «Європейську асоціацію доул» і сертифікуються згідно з міжнародними стандартами. У Львові наразі є лише три доули, які мають український сертифікат, а також ще є доули з іншими сертифікатами.

- Звісно, щоб стати кваліфікованою доулою слід пройти певне навчання. Як ці студії виглядають?

- Навчання доул триває декілька місяців. Як і всюди, спершу вивчаємо теорію, тоді практикуємося, пізніше здаємо іспит. Теорію вивчаємо дистанційно, але для здачі практичної частини та іспиту потрібно приїхати до Києва. В Штатах щоб отримати сертифікат, треба ще отримати практику супроводу в пологах, у нас це не обов’язкове.

- Які саме дисципліни вивчають доули?

- Впевнено можу сказати, що доули постійно вчаться. Ми вивчаємо всі найактуальніші дослідження і статистики, які стосуються пологів, фізіології, психології, законодавства. Кожні три місяці доули України зустрічаються, аби ділитися новими знаннями, обмінюватися досвідом тощо. Ми запрошуємо на такі зустрічі лікарів, акушерок, психологів, які надають нам нову цікаву інформацію, щоб постійно тримати руку на пульсі. Цього року на Європейському з’їзді доул був і представник з України - чудова доула з Дніпра.

doula-dopomoha-pry-polohakh-2

- Доулами стають здебільшого жінки, які колись працювали в секторі медицини?

- Люди приходять з різних професій,звичайно, серед нас є колишні акушерки, психологи. Я знаю доулу, яка колись працювала міліціонером. Також знайома з колегами, які працювали колись бухгалтерами. Більшість, звісно, мають досвід власних пологів, що теж важливо, але зовсім не обов’язково. В нас є доула яка прекрасно супроводжувала, коли ще сама не народжувала. Вона - перинатальний психолог і консультант з грудного вигодовування,яка лише нещодавно стала мамою.

- Як саме Ви дізналися про доул?

- В Україні вже понад 8 років працюють доули. Я багато всього вивчала та цікавилася всім, поки готувалася до власних, вже третіх пологів. І так дізналася я про доул і про те, що вони в Україні є і що можна нею стати. Після пологів вже цим зацікавилася як професією. Я вважаю, в наших пологових бракує саме підтримки. Лікарі і акушерки працюють в межах своєї компетенції, вони відповідають за життя і здоров’я жінки, і піклуватися про жінку просто не мають змоги. Зрештою, вони й не завжди вміють і розуміють це.

- У Вас, напевно, вже величезний досвід у цій галузі.

- Вже скоро буде рік, відколи я працюю доулою, супроводжую вагітних та породіль. Особисто я супроводжувала як сертифікована доула чотирьох жінок в пологах, крім того, консультувала безліч вагітних жінок, тобто йде мова про підтримку жінки. Ми зазвичай домовляємося заздалегідь, як все проходитиме. Іноді я присутня з початку перших перейм, а іноді вже ближче до пологів. Жінка телефонує і сповіщує, що вже в пологовому і їй потрібна підтримка, ось тоді я їду до неї. Згідно зі статистикою, доула найчастіше потрібна після 5-ти см відкриття, коли вже стає важче. Після пологів я присутня ще протягом двох годин або більше, залежить від побажань жінки.

doula-dopomoha-pry-polohakh-3

- Як стосовно медичних втручань? Чи доули за максимально природні пологи?

Ми прислуховуємося до того, що хоче жінка. Не всі хочуть мати природні пологи. Ми складаємо план пологів заздалегідь з жінкою, що саме вона хоче, на що акцентувати увагу. Якщо жінка домовляється з лікарем за пологи, то ми також узгоджуємо з ним її побажання і потреби. Все індивідуально. Хтось хоче, щоб пуповина не пульсувала в дитини, коли її відрізатимуть, а комусь це взагалі неважливо. Комусь хочеться щоб новонароджену дитину забрали, повитирали, помили, а тоді поклали на груди матері, а інші прагнуть, щоб дитину віддали зразу, не хочуть, щоб дитину рухали чужі люди. Звісно, ми обговорюємо з жінкою всі плюси і мінуси медичних втручань в природньому процесі народження, а також закони, чому і що саме мають робити лікарі. Варто зазначити, що доула ні до чого не схиляє жінку, а лише прислухається до її бажань.

- Як зазвичай медперсонал ставиться до того, що Ви перебуваєте в пологовій залі з жінкою?

- Буває по-різному. Згідно з законом, в Україні дозволяється присутність на пологах до двох осіб для психологічної підтримки. Бувало, що мене питали: «А чого Ви прийшли?», а іноді казали: «Добре, що ви тут. Посидите, побудете». Доули не заважають медикам, не втручаються в медичні аспекти, а просто підтримують жінку, доносять до неї інформацію, бо не завжди жінка в пологах чує лікаря. Якщо є взаєморозуміння і взаємодія, то тоді і лікарі задоволені, і краще ставляться в таких випадках.

- Оскільки Ви багато знаєте про пологи, як оцінюєте компетенцію наших лікарів?

- Я не можу оцінювати компетенцію лікарів, бо я не лікар. Львівські медики більш консервативні в своїх знаннях. Вони важко переймають нове. Але не можна говорити однаково про всіх. Є лікарі сучасні в своїх поглядах, які хочуть вчитися і відкриті до нового. Взагалі лікар-акушер, гінеколог - це практикуючий хірург, який має на меті рятувати життя і наші лікарі вміють це робити на вищому рівні, ось тільки довіритись жінці в пологах їм важко.

doula-dopomoha-pry-polohakh-4

- Як ви допомагаєте жінці боротися зі страхом перед пологами?

- Я максимально доступно пояснюю, звідки цей страх перед пологами береться, про фізіологічні процеси, чому і для чого все відбувається, тоді в жінки й з’являється розуміння, як все влаштовано і страх відходить. Коли жінка розуміє, що відбувається з її власним тілом, то страх вже на задньому плані. Боятися народжувати – це природно, бо це гормони. Після пояснень слід жінку заспокоїти, поговорити. Цей страх буде виникати в будь-якому випадку, адже виділяється норадреналін, але він дає мобілізацію сил, щоб народити дитину. Доула дбає саме за відчуття безпеки. «Сядьте в куточку і в’яжіть», – так каже класичний вираз про доул. Це для того, щоб жінка бачила, що все добре, що ви спокійні. Достатньо просто прикрити двері в палату, щоб не було метушні або приглушити світло, і тоді все стає краще, і ніхто їй не заважає.

- Тобто ви дбаєте і про саму атмосферу в пологовому?

- Точніше сказати про атмосферу довкола жінки. Роблю масаж на больові точки під час перейм, техніку ребозо зі слінгом, яка допомагає розслабляти плечі і поперек, це обгортання слінгом і вібрації. Варто також мати з собою термос з гарячим чаєм та теплі шкарпетки. І бутерброди чоловікові, щоб був ситий.

doula-dopomoha-pry-polohakh-5

- Чи багато охочих скористатися вашими послугами?

- На жаль,про існування доул львів’янкам мало що відомо. Жінки здебільшого домовляються лише з лікарями в пологових. Зрештою, згідно зі статистикою, доула не всім потрібна, лише 10 % жінок, бо є чоловік чи мама, які підтримують в пологовому. А іноді чоловік не хоче бути присутнім на пологах, а жінка не хоче бути сама в пологовому, ось тоді звертаються. Але я б радила усім львів’янкам, які планують народжувати брати з собою супровід, бо лікарям в пологових справді немає як піклуватися про жінку, а їй це потрібно. Згідно статистичних даних рандомізованих досліджень про роботу доул:

  • на 50% менше кесарських розтинів;
  • на 25% скорочується тривалість пологів;
  • на 40% зменшується потреба в стимуляції;
  • на 40зменшується необхідність накладання акушерських щипців і вакуум-екстрактора;
  • на 60% зменшується потреба в епідуральній анестезії;
  • на30% зменшується потреба в медикаментозному знеболенні;
  • менше 1% жінок не задоволені власними пологами.

- Де у Львові можна знайти інформацію про доул?

- «Асоціація природного батьківства» організовує посиденьки для вагітних по всій Україні і у Львові також. Вони працюють за системою добровільних внесків, двічі на місяць. Інформацію про подію розміщуємо у Фейсбуці, розносимо також листівки в жіночі консультації Львова, але оскільки нас не багато, то фізично неможливо рознести листівки у всі місця. Здебільшого вже самі жінки, які народжували з доулами розповідають іншим знайомим і таким чином поширюється інформація. Зараз ми працюємо над створенням сайту, нас запросили в пологові будинки з лекцією про доул, щоб налагодити співпрацю. І ще, разом з консультантом з грудного вигодовування ми вирішили відкрити курси для вагітних і їх сімей і заснували сімейний клуб «Сакура».

Розмовляла Христя Максименко

Наші партнери

Львівська обласна державна адміністраціяУправління молоді та спорту Львівської міської ради1325 Жінки, Мир, БезпекаУкраїнський Жіночий ФондПосольство Королівства Нідерландів в УкраїніДані містЛьвівська група підтримки грудного вигодовуванняДитяча Планета - Найбільша мережа парків святкування днів народження в УкраїніТурклуб 'Манівці' - Завжди на хвилі пригодКлініка ЗаблоцькогоЛьвівська обласна бібліотека для дітейДитячий садок ПташеняХолдинг емоцій «!FEST»Зелена Коробка - Green BoxЯкісне харчування для домашніх тварин від КормотехМолоДвіж Центр. ЛьвівПриродні Права УкраїнаГО 'Доули Львова'Компанія ЕнзимПласт - Національна скаутська організація УкраїниAbra agency - Креативна веб-агенціяUNICEF УкраïнаГромадська організація 'Центр Жіночі Перспективи'Українська жіноча демократична мережаЕко-спільнота ЛьвівБлагодійний фонд МХП ГромадіКомірка ЛьвівZero waste LvivРада Європи в УкраїніЛьвівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ УкраїниЦентр громадського моніторингу та дослідженьЛьвівський регуляторний хабСлінгомами Львова