Вер 06, 2017

Верховна Рада ухвалила освітню реформу

Ми вітаємо прийняття такого очікуваного закону України "Про освіту" та з нетерпінням чекаємо його втілення у Львові.

Верховна Рада ухвалила освітню реформу

Верховна Рада України ухвалила закон України «Про освіту» (реєстраційний номер 3491-д), яким запровадила 12-річну середню освіту. За це рішення проголосували 255 із 359 народних депутатів, зареєстрованих в сесійній залі. Не голосували у повному складі фракція «Опозиційний блок» та група «Відродження», інформує УНІАН.

Зокрема, повна загальна середня освіта триває 12 років і передбачає закінчення початкової освіти (4 роки), базової середньої освіти (5 років) і профільного середньої освіти (3 роки), яка надається в старшій школі або професійних закладах освіти. Навчання в школі діти можуть починати в 6 або 7 років.

При цьому навчання учнів за програмами 12-річної школи для початкової освіти розпочинається 1 вересня 2018 року, для базової середньої освіти - 1 вересня 2022 року і для профільного середньої освіти - 1 вересня 2018 року.

У той же час результати навчання випускників після завершення основної (9 клас) та старшої школи повинні обов'язково підтверджуватись зовнішнім незалежним тестуванням, перелік предметів для якого визначає Міністерство освіти і науки.

Законом передбачено, що держава гарантує безоплатне забезпечення підручниками (у тому числі електронними) всіх здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників.

Законом визначено, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Також передбачено, що у закладах освіти, відповідно до освітньої програми, можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома та більше мовами - державною мовою, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу. В законі сказано, що діти старшого дошкільного віку обов’язково мають бути охоплені дошкільною освітою.

Закон передбачає введення посади омбудсмена для забезпечення належних умов реалізації права на освіту. Так, освітній омбудсмен призначається на посаду урядом строком на 5 років без права повторного переобрання. Планується, що омбудсмен має право розглядати скарги, подані учнями і студентами, їх батьками, законними представниками, а також педагогами та науковцями.

Він може звертатися до органів державної влади та правоохоронні органи за виявленими фактами порушення права людини на освіту і порушення законодавства в сфері освіти.

Відповідно до закону, державні та комунальні заклади освіти відокремлені від церкви (релігійних організацій), мають світський характер. Приватні заклади освіти, зокрема засновані релігійними організаціями, мають право визначати релігійну спрямованість власної освітньої діяльності. Також у закладах освіти забороняється створення осередків політичних партій та функціонування будь-яких політичних об’єднань.

Також проект передбачає можливість організації державно-приватного партнерства в сфері освіти на підставі договорів і може передбачати спільне фінансування установ освіти.

Крім того, встановлюється мінімальний оклад кваліфікованих педагогів у 3 мінімальні зарплати з 2018 року. При цьому робота педагогічних і науково-педагогічних працівників оплачується за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів засновників, власних надходжень навчальних закладів, грантів.

Засновник приватних закладів освіти має право встановлювати інші розмір і умови оплати праці, винагороди та допомоги для педагогічних і науково-педагогічних працівників.

Згідно з проектом, кожні 5 років передбачена сертифікація педагогів, яка проводиться з метою оцінки їх здатності проводити педагогічну діяльність відповідно до професійних стандартів. За її результатами працівникові присвоюється певна кваліфікаційна категорія, про що видається відповідний сертифікат. Планується встановити, що посадовий оклад педагогічного працівника кожної наступної кваліфікаційної категорії підвищується на 10%. Ті, хто пройшли сертифікацію, отримують щомісячну доплату в розмірі 20% посадового окладу на термін дії сертифіката.

Відповідно до закону, з метою здобуття освіти здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти можуть забезпечуватися, відповідно до законодавства, фінансовою державною підтримкою, пільговим кредитуванням, гарантіями для отримання кредитів, частковою компенсацією відсоткових ставок за кредитами. Законом передбачено надання пільгових довгострокових кредитів на будівництво (реконструкцію) чи придбання житла або надання службового житла.

Крім того, педагогам, які працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонерам, які раніше працювали педагогічними працівниками в цих населених пунктах і проживають у них, передбачається безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм. Але зазначені пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до закону, у системі освіти діє Єдина державна електронна база з питань освіти.

Законом передбачено, що держава забезпечує асигнування на освіту в розмірі не менше ніж 7 відсотків валового внутрішнього продукту за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів та інших джерел фінансування, не заборонених законодавством. Державні та комунальні заклади освіти мають право надавати платні освітні та інші послуги, перелік яких затверджує Кабінет міністрів.

Законом передбачено, що наповнюваність класів закладів загальної середньої освіти не повинна перевищувати 30 учнів, а у сільських школах кількість учнів у класах повинна становити не менше п’яти осіб, а при меншій кількості учнів у класі заняття проводяться за індивідуальною або іншими формами навчання.

Також передбачено, що тривалість уроків у закладах освіти становить: у перших класах - 35 хвилин, у других - четвертих класах - 40 хвилин, у п'ятих - одинадцятих класах - 45 хвилин.

Відповідно до закону, керівник державного та комунального закладу загальної середньої освіти призначається на посаду за результатами конкурсного відбору строком на шість років і не більше ніж два строки підряд.

https://zaxid.net/verhovna_rada_uhvalila_osvitnyu_reformu_n1435592