Бер 27, 2019

У Львові представили результати опитування породіль 2018 року

Громадська організація “Природні права України” у співпраці із ГО “Батьки в дії” оприлюднила результати опитування породіль Львівщини за 2018 рік. Всього активісти опитали 818 жінок.

У Львові представили результати опитування породіль 2018 року

Громадська організація “Природні права України” у співпраці із ГО “Батьки в дії” оприлюднила результати опитування  породіль Львівщини за 2018 рік. Всього активісти опитали 818 жінок.

У більшості народжують – не самі

Задоволеними тим доглядом, який жінки отримали в пологовому будинку, виявилися 77,% породіль (у 2017 – 67,8%). Вкрай незадоволених вийшло тільки 3,8%. Але тих, в кого не лишилося позитивних вражень, значно більше – 22,7% – тобто майже кожна четверта жінка не мала позитивних вражень від пережитого.

Майже кожна четверта жінка не мала позитивних вражень від пережитого

Позитивним активістки вважають явище, що львівські жінки народжують не самі, а з кимось. 86,4% жінок Львівщини скористалися в пологах партнерською підтримкою. Хоча є 2% таких породіль, котрим з різних причин медперсонал не дозволив партнерські пологи і жінки народжували лише в присутності лікарів.

У порівнянні з результатами дослідження минулого року, зменшилась кількість жінок, що констатують брак інформації при ухваленні інформованих рішень.

Оцінюючи побутові умови пологових будинків, більшість жінок визначили їх як “задовільно” та “добре”. Переважна більшість жінок відзначила високий рівень емоційної підтримки з боку медичного персоналу. У порівнянні з результатами дослідження минулого року, зменшилась кількість жінок, що констатують брак інформації при ухваленні інформованих рішень. Хоча  кількість тих, хто не зміг відповісти позитивно все ще досить висока – 47%. Тобто лише половина породіль отримали роз’яснення від персоналу, що саме за процес та маніпуляції відбуваються.

Один із отриманих відгуків, наприкладчому не вдалось скористатись душем, бо він  “був завалений якимись тазиками”.

З неприємного, активісти називають показники тих жінок, котрим таки вдалось скористатись душем або ванною (3,5%) під час пологів. Хоча за медичними протоколами МОЗ України душ і ванна рекомендовані як ефективні немедикаментозні засоби знеболення. Один із отриманих відгуків, наприкладчому не вдалось скористатись душем, бо він  “був завалений якимись тазиками”.

Породіллі також озвучили ті зміни, які могли б на їх думку суттєво покращити пологову допомогу. Частина з них  навіть не потребують додаткового фінансування (наприклад більш доброзичливе і уважне ставлення медичного персоналу, тощо) Найбільше жінки скаржились на відсутність чистоти та доступність душових і туалетів, а також якість харчування.Неможливість офіційно сплачувати за гарантовано якісні медичні послуги в пологових закладах турбує жінок найбільше з усього переліченого.

Багато цих питань у Львові піднімала голова ГО "Батьки в дії" та депутатка ЛМР Юлія Гвоздович, котра сама є мамою двох дітей і чудово розуміє, в яких умовах народжують львів’янки і як ці умови можна покращити.  

Неможливість офіційно сплачувати за гарантовано якісні медичні послуги в пологових закладах турбує жінок найбільше з усього перечисленого.

9,5 гривень – на добу

Минулого року були надіслані депутатські звернення щодо якості харчування породіль (зараз на харчування виділяється  9,5 гривень на добу. В Івано – Франківську, до прикладу, – 40 гривень). Для того аби краще розуміти, як можна створити альтернативне рішення щодо покращення харчування в пологових будинках, ми вирішили самі опитати жінок Львова. Нам відповіло понад 900 породіль. З відповідей ми можемо зробити висновок, що більше 60% жінок не наїдаються лікарняною їжею, а тому мусять просити рідних їм доносити додаткову їжу. 

 Також наша ГО звертала увагу, що у львівських пологових відсутня якісна психологічна підтримка жінок, котрі при пологах втратили дитину. Зараз буває, що таких жінок селять у палати, у яких лежать жінки, у котрих все добре з дітками. Така ситуація неприпустима.

Батьки в діїПопри це тішить, що медицина прислухається до нас –  активістів та самих вагітних. Саме такі опитування є шансом для пологових стати кращими.

Комунікація між породіллю і медперсоналом – необхідна

Зі свого боку головний медик Львова Володимир Зуб подякував громадським організаціям за пророблену роботу і за те, що вони  реально дають конкретні поради, а не просто критикують, як більшість організацій. Володимир Зуб пообіцяв дати додаткове доручення,  щоб ще раз донесли персоналу про дотримання теплового ланцюжка між матір’ю та дитиною. Обіцяє наголосити на необхідності нормальної комунікації між персоналом та породіллями. Та загалом результатами цього опитування медик задоволений “Є позитивна динаміка, хоча ми розуміємо, що є нам ще куди розвиватись”.

Анонімне онлайн-опитування жінок, що народили у пологових будинках, проводитимуть щорічно впродовж п’яти років з метою вивчення задоволеності жінок пологовою допомогою, рівня дотримання протоколів Міністерства охорони здоров’я України і ситуації з дотриманням прав жінок під час пологів та змін, які відбуватимуться. Такі опитування паралельно проводяться у інших областях, зокрема в Закарпатській, Тернопільській, Черкаській та ін.

Ці дані стануть основою для адвокаційної кампанії “За гідні пологи”, яку проводить ГО "Батьки в дії", ГО "Природні права України" та ініціатива "Нове життя в нових умовах".

З результатами опитування можна ознайомитись тут: https://goo.gl/FnwtZc та тут https://goo.gl/eXgBjS

Текст: Ірина Сало, Юлія Гвоздович