Лис 07, 2016

Пологові Львова: змовчати не можна змінити (Частина 2. Наші дії)

Усім нам знайоме правило «Усяка причина має свій наслідок. Усякий наслідок має свою причину». Тож пропонуємо шукати причини й усувати наслідки

Пологові Львова: змовчати не можна змінити (Частина 2. Наші дії)

Пологові Львова: змовчати не можна змінити (Частина 1. Поточна ситуація)

Скептики, мабуть, скажуть, що без реформи системи охорони здоров'я, нічого не вдасться змінити. Так, це правда, але не зовсім. По-перше, ми повинні підказувати та допомагати її втілювати Міністерству охорони здоров’я, але важливіше — ми можемо зробити суттєве поліпшення ситуації з пологовими будинками в межах наших прав і можливостей тут на місцях. Важливе бажання, розуміння ситуації та співпраця громадськості і влади.

Що ми можемо зробити? 

Почнемо із більш очевидного — побутових умов. 

1. Знизити завантаженість післяпологових відділень. По-перше, ми пропонуємо головним лікарям навести порядок із обліком вагітних та породіль, та дати їм змогу попередньо записуватись у вибраний пологовий будинок. Це дасть змогу краще планувати роботу установ, а також краще розуміти, скільки саме львів'янок користуються послугами пологових будинків.

По-друге, у 2017 році почати відбудову обласного перинатального центру на Дж. Вашингтона за допомогою коштів держбюджету або через програму співфінансування області та міста. Також пропонуємо розглянути можливість відкриття пологових відділень у лікарні на Русових 4 чи інших установах.

2. Збільшити кількість індивідуальних та сімейних палат. Передусім це буде можливим при збільшенні кількості пологових будинків в місті, в тому числі приватних. У існуючих будівлях головним лікарям варто проводити регулярну оцінку використання усіх видів приміщень, можливо, за прикладом інших міст забезпечити додаткові палати за рахунок харчоблоку, а харчування перевести на кейтерінг.

3. Покращити харчування. По-перше, розглянути можливість привізного харчування (кейтерінгу), як це практикують у інших містах України, по-друге, варто розміщувати інформацію про щодо меню, а також надати можливість індивідуального харчування породіллі (власними харчами (закупити мікрохвильові печі) чи відкрити кафе).

4. Дозволити користуватись ліфтами. Ми, як громадська організація, будемо вимагати від головних лікарів надати можливість вільного користування існуючими ліфтами вагітним та породіллям.

5. Покращити стан туалетів і душових. Уже на 2017 рік передбачити у відповідних бюджетах або за рахунок благодійних внесків ремонти та збільшення кількості санвузлів у всіх пологових на території міста, та передбачити постійну наявність у них миючих засобів. Важливо, аби породіллі самі звертались у випадку їх відсутності до персоналу закладів.

6. Створити можливість знеболення перейм у воді. У пологових будинках, де є просторі родзали провести інженерні мережі та встановити ванни для породіль, за прикладом Луцького пологового будинку. У тих пологових будинках, де немає великих родзалів забезпечити можливість прийняття теплого душу в переймах.

7. Включити гарячу воду в пологовому на Раппопорта. Невідкладно уже у 2017 році Львівська міська рада повинна перестати економити на породіллях та включити у бюджет міста кошти на забезпечення цілодобового гарячого водопостачання. Пропонуємо також профільному управлінню ЛМР розробити та провести заходи із енергоефективності пологового будинку, що дасть змогу в майбутньому заощаджувати кошти.

8. Покращити стан палат спільного перебування з дітьми відповідно до потреб породіль. Залучаючи кошти із благодійних внесків або спонсорські кошти провести заміну старих меблів та матраців, встановити нічники або лампи із освітленням, що регулюється, провести мережі або закупити бездротові кнопки виклику медсестри у кожній палаті.

9. Позбутись внутрішньолікарняної інфекції стафілококу на Мечнікова. Мабуть, це одна із найбільш важких проблем для вирішення. Передусім, усім жінкам, які самі одержали цю інфекцію, або їх дітки, потрібно знати як і куди писати відповідні заяви-скарги. Це дасть підстави для проведення експертиз та підтвердить масовість явища.

 

Де на це все взяти гроші?

По-перше, має бути чітка політика міста щодо покращення ситуації в пологових будинках, якими користуються львів'янки, та відповідне фінансування нагальних потреб галузі з бюджету міста.

По-друге, головним лікарям потрібно впорядкувати та зробити прозорою систему благодійних внесків, а саме: 

 • прийняти відповідне положення та його опублікувати;
 • надати можливість сплати внесків он-лайн;
 • визначити вартість пологів для немешканок міста;
 • розширити та опублікувати перелік платних послуг;
 • передбачити можливість контрактної форми співпраці між породіллею та лікарем;
 • систематично публікувати інформацію про закупівлі та фінансові звіти.

 

 До того ж, на нашу думку, варто ввести можливість ваучерного фінансування за послуги пологового будинку, оскільки багато львів'янок народжують не у Львові і платять приватні кошти в іншому місті, хоча державне фінансування на них передбачене у бюджеті.

По-третє, профільним департаментам міста та області варто моніторити та надавати допомогу керівництву закладів у залученні зовнішніх коштів, як грантових, так і від приватних структур, і обов'язково вести публічний облік їх надходжень та витрат.  


Що робити з чималою платою за пологи? 

Ситуація з хабарництвом у пологових будинках, яку ми маємо сьогодні, коли батьки не йдуть до чергової бригади – є абсолютним наслідком незнання та відсутності довіри до лікарів, їх професійності та принципів формування чергової бригади: Хто буде із лікарів? Можливо, мені дадуть практиканта? Чи буде для мене краща палата, бо для «своїх» лікарі резервують місця? Чи справді лікар певної категорії отримав цю відзнаку заслужено? Такі питання сьогодні турбують пересічних львів'ян.

Але чи думали батьки, що домовляючись із лікарем, є велика ймовірність попасти до нього ж на чергування, або до такого ж досвідченого, з яким домовляються інші? Батьки також не знають, за яким принципом формується чергова бригада, що туди обов’язково включать як мінімум двох дуже досвідчених лікарів-акушерів, і якщо буде потреба то, звісно, мама зможе скористатись своїм правом і вибрати саме серед них собі лікаря. Також батьки, напевно, не підозрюють, що лікарям, насправді, заборонено працювати протягом двох змін підряд і виходити на роботу не на своє чергування. За це лікаря можуть звільнити... 

 Проаналізувавши поточну ситуацію, ми пропонуємо визначити ціллю №1 (із тих, що не потребують великих коштів) для головних лікарів та чиновників – почати формувати довіру батьків через обізнаність. Адже дуже важливо забезпечити повною та доступною інформацією батьків про усе необхідне від вагітності до післяпологового періоду, а це передбачає:

1. Створення сайту кожного пологового будинку міста.

2. Обов'язкове розміщення на он-лайн ресурсах:

 • інформації про кожного медпрацівника з фото та досвідом роботи, контакти керівництва;
 • фото усіх приміщень (палат, родзалів, приймальні тощо);
 • принципи формування чергової бригади та розкладу чергування;
 • правила внутрішнього трудового розпорядку, інші внутрішні накази та правила;
 • інформації про принципи преміювання та відзначення медпрацівників;
 • фінансові та інші звіти (в т.ч. статистичні дані);
 • розклад планового закриття закладу;
 • розклад екскурсій у пологовий для вагітних;
 • присвоєння статусів чи інших нагород закладу та їх підтвердження;
 • поради та корисні контакти для породіль (протоколи ведення пологів, інформації про консультантів грудного годування, послуг доули та інше);
 • актуальної інформації для батьків про необхідні документи для прийняття, партнерських пологів чи виписки, посилання на он-лайн послуги тощо;
 • інформації про наглядову раду (у разі створення) та можливість звернення до неї.

 3. Створення можливості попереднього запису на пологи в пологовий будинок для кращого планування роботи закладів. 


Як забезпечити якість?

Окрім покращення поінформованості, нам також важливо знати, що усю допомогу нададуть вчасно та якісно. Практично усі можливі правила і процедури, насправді, уже існують у формі протоколів, наказів, постанов, проте важливо переконати персонал їх дотримуватись. Наше бачення, як це починати робити:

1. Всі пологові будинки в місті повинні здобути статус "Лікарні, доброзичливої до дитини" або її аналог. 

2. Громадські організації повинні об'єднатись та створити наглядову раду при пологових будинках або при управлінні охорони здоров’я міста, та забезпечувати діалог львів'янок, лікарів та влади, а також контролювати якість наданих послуг (дотримання "теплового ланцюжка", кваліфіковану допомогу із налагодженням грудного годування та інше) за допомогою проведення регулярних опитувань породіль, а також здійснення періодичного громадського моніторингу дотримання принципів "Лікарні, доброзичливої до дитини". 

3. Вагітна жінка – породілля повинна знати свої права та права і обов’язки медичного персоналу, знати як і в кого вимагати їх дотримання, та не боятись звернутись у разі їх порушення. Для зручності, ми пропонуємо у кожному відділені на кожному поверсі розмістити скриньки довіри, які б адмініструвала наглядова громадська рада. Та ж рада має забезпечити можливість анонімного звернення, а також має отримати широкі повноваження для оперативного реагування на скарги і пропозиції.

4. Головний лікар пологового сам чи у співпраці із громадськістю (чи наглядовою радою) повинен цікавитись якістю послуг, які надаються у його пологовому, а також власною репутацією та місцем праці гарантувати дотримання прав породіль і лікарів, за які повинен звітувати публічно щороку перед радою міста або виконкомом. За результатами звіту керівництво міста може прийняти звіт та продовжити контракт із лікарем, або не прийняти та звільнити.

5. Усі працівники, які зловживають своїм становищем, вимагають фінансову подяку, відносяться безвідповідально та халатно до жінок в пологах повинні бути притягнені до відповідальності

6. Багато пологових будинків України працюють за контрактною схемою між породіллею та лікарем. Договір із лікарем не убезпечить від усіх непередбачуваних обставин, але суттєво знизить їх кількість, а також зробить більш прозорою та зрозумілою оплату послуг лікаря.

Також, на нашу думку, важливо переглянути та оптимізувати роботу жіночих консультацій при поліклініках та пологових відділеннях. Важливо осучаснити їх методичну базу, створити на їх базі інформаційні центри про пологи та догляд за дитиною, контролювати якість роботи та проведених навчань для вагітних через залучення громадських організацій, періодичні опитування вагітних, та притягнення до відповідальності персоналу у випадках халатності. Також рекомендуємо по можливості відділити звичайні гінекологічні відділення та акушерські у поліклініках міста, для того, щоб майбутні мами були більш впевнені у наявності практичного досвіду лікаря. 

  

Тож, налаштовуємось на довготривалу працю і до роботи! :)

Юля Гвоздович


* ГО "Батьки в дії" відкрита до пропозицій щодо співпраці у напрямку покращення ситуації із пологовими в місті та готова обговорити методи та шляхи втілення наших ідей