Бер 11, 2017

Мішель Оден у Львові: записки слухача

Місяць минув від події що відбувалась в нашому місті. За цей час вже обдумалось і пережилось почуте на заході. Деяку частину своїх думок залишу тут. Можливо комусь вони принесуть здоров'я і порозуміння.

Мішель Оден у Львові: записки слухача

Місяць минув від події що відбувалась в нашому місті. За цей час вже обдумалось і пережилось почуте на заході. Деяку частину своїх думок залишу тут. Можливо комусь вони принесуть здоров'я і порозуміння.

Початок 2017 року приніс свято не лише у сімейну, а й у професійну атмосферу. Як кажуть, у час великих свят здійснюються мрії. В січні здійснилась і моя. Дякую усім причетним до її реалізації: чоловіку – за те, що зрозумів потребу у присутності на семінарі та забезпечив її; бабусям – за те, що були готові глядіти внуків; та безпосереднім організаторам дійства.

21 січня, я не втрималась та опублікувала перші фото з події. Не всі зрозуміли що відбувається, де я, що та чому. Тому пишу цей пост.

21-22 січня цього року в нашому місті (Львів) відбувся винятковий захід - дводенний семінар Мішеля Одена. Нічого дивного, що комусь невідоме це ім’я. Доктора Флемінга в час його життя теж знали не в усіх країнах. Чому я проводжу паралель саме з Флемінгом? Відкриття бактеріологом Флемінгом лізоциму та антибіотиків стало поворотним пунктом у медицині того часу. А доктор Оден - хірург, який підійшов до розуміння бактерій дещо з іншої сторони - і також “перевертає” типову медичну практику. Споглядати різницю «медичності» та «природності» Мішель Оден мав нагоду ще з молодого віку, адже на початку своєї професійної діяльності практикував і в хірургії, і в акушерстві. Тоді ще не було професії акушера як лікаря, який мав би право оперувати; натомість існували акушерки, і вони приймали пологи без лікаря. Працюючи в такий час Доктор Оден вперше зацікавився питанням: від чого залежить те чи інше ускладнення в пологах, чому потрібні ті чи інші втручання і чому жінок вмовляють (не змушують!) поводити себе саме так? Поставлені запитання та довготривале вивчення і спостереження за роділлями сформувало новий підхід до розуміння процесів в акушерстві та неонатології. На основі отриманих висновків створена наукова пошукова база Центр первинного здоров’я, знято фільм, надруковано і перевидано не одну книгу в т.ч.українською (на проведеному заході якраз відбулась презентація українського перекладу «Кесарів розтин»). Те, що наукові підходи доктора Одена “перевертають” звичне для медицини розуміння акушерства, дозволяє стверджувати, що в історію розвитку світової медицини ім’я Мішеля Одена увійде, разом з усією здійсненою роботою за немалий вік лікаря. На сьогодні доктору Одену 86! Тому даний захід є неповторним з багатьох причин.

В чому ж цінність наукових висновків цього поважного лікаря? Відповідь проста - він намагається зрозуміти як створений процес народження дитини. І, я Вам скажу, йому дуже багато вдалось усвідомити за свій професійний вік. Маю сподівання, що його наукові дані, отримані з багаторічного досвіду, будуть впроваджені у акушерську практику і на території нашої країни.

Звісно, що розвиток науки, особливо фізіології та епідеміології, суттєво повпливав на висновки доктора Одена. Та геніальність їх полягає в тому, ці що висновки часто передували дослідженням, які їх підтверджували. При тім, що ці дослідження були рандомізовані і проведені іншими людьми в різних країнах і в різні роки (підміна фактів неможлива).

Тож які тези були озвучені цим легендарним фахівцем на семінарі?

1 - “Дитині потрібна мама” - ніхто інший не може забезпечити адекватного здоров’я дитині окрім її матері. Тому перебування дитини впродовж 2 годин після народження на мамі, в контакті шкіра до шкіри, має вплив на здоров’я дитини (контакт шкіра до шкіри передбачає наявність на дитині лише шапочки, шкарпеточок, та ковдри, яка огортає дитину та маму разом).

2 – Потрібно починати шукати інформацію про пологи ще до вагітності. Натомість підчас вагітності варто навчитись “вимикати голову” і не заважати нерегульованому природному процесу. Частіше пологи проходять легше в тих жінок, які не є сковані думками “як я зараз виглядаю” чи “як варто повестись в цій ситуації”. Будь-яка усвідомлена розумова діяльність впливає на перебіг пологів, гальмуючи процес. Саме гормональні процеси спричиняють той факт, що при виникненні небезпеки у ссавців припиняється процес народження потомства і виникає бажання тікати в безпечне місце. Коли ж таке місце знайдено, пологова діяльність відновлюється. Так відбувається і з жінками в пологах, але людський розум не дозволяє тікати попри тривожну атмосферу медичного закладу. Перейми нерідко пригнічуються при поступленні жінки у стаціонар, і для їх відновлення у пологовому будинку користуються ліками. Але ж можна впливати безпосередньо на гальмуючий фактор. Вам так не здається?

3 - Не вартує складати один план народження дитини. Ефективніше залишати декілька “відкритих дверей”. Це дасть можливість знайти в пологах такий варіант, який не приноситиме неприємного відчуття, бо “процес пішов не по плану”.

4 - Якщо Ви ще можете реагувати на жарти свого оточення - Ви ще не народжуєте ( це ще не потуги). Якщо Ви хочете їсти - Ви ще теж не народжуєте. Відчуття голоду супроводжується підвищеним рівнем адреналіну - гормону стресу. Він має дію, протилежну до дії окситоцину - гормону любові, який бере участь в процесі народження дитини. Тому в процесі пологової діяльність голод терпіти не можна. Утримання від бажання поїсти ускладнює народження дитини.

5 - Факторів, які гальмують пологову діяльність, є декілька. Основні з них: яскраве світло, розмовна мова ( не обов’язково звертання до роділлі), відчуття стеження ( в т.ч. відеозапис чи фотофіксація), велике та холодне приміщення. Доктор Оден виділив основну трійку позитивних ознак, що сприяють нормальному перебігу пологової діяльності: темно, тепло, тихо. Якщо є усвідомлення важливості цих факторів їх забезпечують роділлі, то ризик ускладнень значно мінімізується. Проводячи пологи за такою методикою, вдалося досягти кількості оперативних втручань, яка точно не перевищує безпечний рівень - до 15%. За даними українських нормативних документів ще в 2009 році кесареві розтини були проведені у 16,10% випадків (Наказ МОЗ України від 27.12.2011 № 977 “Клінічний протокол з акушерської допомоги «Кесарів розтин» “). За даними Департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації в деяких пологових (які за рівнем організації медичної допомоги не займаються складним вагітностями) протягом 2015року % кесаревих розтинів також є вищим від рекомендованого безпечного. “З 2006 року в Україні спостерігається підвищення перинатальної смертності водночас із підвищенням частоти розродження шляхом КР вище 14% та збільшення летальності серед жінок, яких було розроджено оперативним шляхом. Показник материнської смертності, асоційованої із КР (близько 40 на 100,000 живонароджених) в 4 рази вище, ніж для всіх типів вагінальних пологів (10 6 на 100,000 живонароджених), та в 8 разів вище, ніж для нормальних вагінальних пологів (5 на 100 000).” Робімо висновки.

6 - Стрес буває різним. Надмір та дефіцит стресу (!) є по-різному шкідливими, але завжди - шкідливі. Саме для уникнення надміру стресу вагітну і роділлю оберігали з прадавніх часів ( не дозволяли відвідувати неприємні події, переглядати страшні зображення, тощо). Дефіцит стресу виникає при проведенні планового кесаревого розтину без ознак пологової діяльності. Є два підходи до проведення кесаревого розтину: операція, проведена підчас пологової діяльності (до потужного періоду), та операція, проведена до початку пологової діяльності. Остання має право бути в тих рідкісних випадках, коли очікувальна тактика може спровокувати загибель дитини. Варто наголосити, що ці ситуації насправді є дуже рідкісними. У всіх інших випадках коли є покази до проведення планової операції кесаревого розтину, можна і потрібно очікувати початку пологової діяльності при підготовленій операційній. Це більш безпечна тактика як для дитини, так і для жінки, яка народжує. Але незручність полягає в умовах, коли є домовленість з конкретним оперуючим лікарем, якому, ймовірно, довелось би приїжджати на планову операцію в нетиповий час. Адже пологи можуть початись і у вихідний день лікаря чи в нічну пору доби. Вірю, що в нашому місті і в усій Україні ще є фахівці, які поділяють думку про необхідність природного початку пологів і щиро тішусь, коли оглядаю їхніх колишніх пацієнтів. Але мушу констатувати, що це надзвичайна рідкість. Тому не намагайтесь в мене питати про такі контакти. Я їх не маю.

7 - Окрім недостатності стресу у сучасних дітей виникає і дефіцит добрих мікробів. Більша кількість такого мікробного дефіциту, за словами доктора Одена, є серед дітей, які народилися в пологових будинках, особливо, якщо методом народження дитини був плановий кесарів розтин до пологової діяльності. Корисними є ті мікроби, з допомогою яких дитина отримувала імунітет впродовж внутрішньоутробного розвитку. Імунний бактеріологічний захист синтезується у відповідь на типове мікробне середовище в якому знаходиться вагітна. Чим більше дитина отримає цих знайомих мікробів відразу після народження тим меншою для неї є ймовірність захворіти на алергічні чи автоімунні захворювання. Це те, що відомо на сьогодні. Можливо з часом ми дізнаємось про цей процес детальніше і список буде складатися вже з назв захворюваннях, а не їх груп, або й кількість груп теж зміниться. Це теж цілком можливо. Тому важливо користуватись тією інформацією. яка відома на сьогодні, та ще й має немалий рівень доказовості - рандомізовані дослідження та метааналіз.

8 - Після зміни техніки оперативного втручання в пологах та при сучаному активному використанні оперативного доступу до дитини за Керр-Гусаковим (нижньосегментна резекція матки) ризик розриву рубця, за данними доктора Одена, не перевищує 0,5%. При консультації з лікарем акушер гінекологом доктор Оден рекомендував уточнити який ризик можна передбачити готуючись до спроби вагінальних пологів після кесаревого розтину. Лише після цього визначатись варто пробувати народжувати через природні пологові шляхи, чи ні, а якщо ні - то уточнюють деталі щодо проведення планового кесаревого розтину, враховуючи інші фактори.

9 - Повторюсь, бо це важливо. Відімкнення аналітичної розумової активності роділлі підчас пологів допомагає народити (в тч. і після кесаревого розтину). Відчуття безпечного середовища, де комфортно, не страшно, не холодно, не шумно, а світло приглушене, дає можливість стимулювати пологи в доброму розумінні цього слова. Адже мелатонін - нейрогормон ночі - посилює ефект від природнього окситоцину. Тому пологи, які відбуваються в нічну пору,мають кращий перебіг. Особливо, якщо жінка знає, що з початком пологової діяльності вартує економити свої сили і вкладатись спати, а не вмикати розум у режимі тривоги та розпочинати обдзвін усіх служб. Народження дитини може бути тривалим процесом. Не так багато жінок народжують протягом перших 6 годин пологової діяльності, якщо не було введено медикаменти. Можна знайти собі допомогу на час народження дитини - партнера в пологах, який дбатиме про те, що є важливим для позитивного розвитку подій. Це може бути чоловік, але - не обов’язково має бути саме він. На заміну йому можна обрати подругу, сестру чи професійного помічника в пологах - доулу. В будь-якому випадку це має бути людина з якою зручно і яка розуміє Вас, а Ви її. Правою рукою доктора Одена є доула Ліліана Ламерс. Вони часто працювали в парі і про неї є багато згадок у його книгах. Дуже рекомендую читати ці книги ще на етапі планування малечі. А з настанням вагітності давати читати їх тому, хто підчас пологів відповідатиме за Вашу безпеку та комфорт.

10 -м пунктом хочу зазначити, що доктор Оден озвучив дуже цікаве для мене джерело інформації. Коли його запитують яку книгу від радить прочитати, щоб розуміти пологи ( і не лише їх), то лікар щиро зізнається, що пише про це в кожній своїй книжці, але є один світовий бестселлер, який містить більше інформації в одному виданні. Це книга яка стверджує, що пологи стали болючими лише тому, що жінка отримала пізнання (дослівний переклад даного тексту каже не про біль, а про важку фізичну працю). В будь-якому випадку метод “відключити пізнання” залишається ефективним ще з того часу. Також дивовижним фактом є історія народження основного персонажа цієї Книги. Можливо це і є відповідь на проблему сьогодення. Молода пара не мала місця в жодному домі, де були свої маленькі жителі нового простору, з якими молода сім’я не була знайома. Зате можна стверджувати, що в час подорожі до місця призначення, їх оточували тварини. Саме стайня була безпечною для них в час народження їхнього первістка. Там, де було знайоме мікробне навантаження, де було тепло від тварин і де не горіло світло і не було кому розмовляти ). Впізнаєте це подружжя і ці обставини? Думаю нам ще багато є чого повчитись з Книги Книг. І багато що ми ще зрозуміємо про те наскільки дивно ми створені.

Я давно знайома з роботами доктора Одена. Але на усвідомлення всіх його висновків (вище названа лише їх частина) мені теж знадобився час. Багато часу. Надто багато, щоб не вчинити масу помилок. Зараз боляче це розуміти та просити вибачення за те, що усвідомлення не відбулось раніше. Цього вже не зміниш. Все що можу я зараз - це говорити, коли мене запитують про здорову вагітність та пологи, чи писати про це, щоб Ви могли прочитати не питаючись. Впевнена, що є люди, котрим з важливих причин запитувати незручно. Тим не менше, я пишу про це і для Вас. Вчуся, щоби Ви та Ваші діти мали краще здоров’я. Щоб Ви встигли усвідомити та передати нові наукові дані та зберегти наших дітей.

На завершення - абзац для колег. Я знаю, що дуже багато з нас йшли в професію, щоби зберігати здоров’я людей, щоби лікувати правильно, щоби було менше ускладнень від лікування. Не думаймо, що існує істине, незмінне знання. Час спливає, інформація оновлюється, ми можемо використовувати в практиці нові дані і досягати кращих показників здоров’я пацієнтів і свого власного! Казав Оден, що краше створити безпечні умови для роділлі, щоб вона займалась своєю справою, а лікар в той час слухав Оперу, аніж працювати в існуючий спосіб. Думаю, кожен з нас хотів би, щоб було саме так і не сивіли коси від випадків, які зустрічаються у практиці. Якщо можливо допомогти собі і людям, збільшуючи поінформованість населення, то цим варто користуватись. Погодьтесь, простіше в робочий час розповідати інформацію про норми процесу народження дитини, аніж приїжджати на ургентне чергування і відправляти занепокоєну можливим початком пологів жінку додому, щоб там очікувати потрібного моменту. 

Нехай усі діти будуть здорові, а на робочих місцях збільшується кількість фахівців, які люблять ближнього, як самого себе. Більше природнього окситоцину - гормону любові - Вам в практику та у життя.

27.01.2017
Педіатр Соломія Козловська