Кві 24, 2016

Наталія Орел: "Це чудове відчуття, коли ти можеш самостійно вийти з під’їзду, прогулятися і, зрештою, соціалізуватися"

Слово «слінг» викликає у людей різні асоціації. Багато уявляють собі доісторичні часи, де дітей носили примотаними до мами в якійсь тканині. Справді, слінги мають давнє походження, але сьогодні вони модифікувалися не лише у зручні «девайси» носіння дитини, але й у стильні аксесуари. Про це та більше нам розповість львівський слінгоконсультант Наталія Орел.

Наталія Орел: "Це чудове відчуття, коли ти можеш самостійно вийти з під’їзду, прогулятися і, зрештою, соціалізуватися"

— Ще років 10 тому матусі про слінги майже нічого не знали і не чули. Як ви почали цим користуватися?

— Я знала, що буду носити дитину якось на собі. Знала точно також, що це не буде кенгуру. Але не лише це було причиною. 8 років тому в центрі міста не було жодних стовпчиків, які б унеможливлювали паркування автомобілів на тротуарах. Доводилося часом рухатися по проїзній частині з дитиною, адже узбіччя нагадували велику парковку. Також були проблеми з транспортною інфраструктурою, бо пересуватися  маршрутним таксі з візочком — нереально, а обмежувати свій простір лише будинком я не хотіла.

Інтерв’ю з Наталею Орел 1

— Наталю, сьогодні ви один з найвідоміших сліногоконсультантів Львова. Чому ви обрали такий вид діяльності?

— Не лише я мала такі проблеми. У різних соцмережах, форумах я ділилася своїм першим слінгодосвідом і мами цим цікавилися, просили прийти і показати, як я це роблю. Спершу це була дружня допомога, пізніше я почала отримувати пропозиції від різних дитячих магазинів, де мені пропонували стати консультантом в цій сфері. З часом  слінгомам побільшало і це стало основним родом моєї діяльності.

— Чи переймали ви досвід у закордонних колег?

—Так, це були росіянки, поки через зрозумілі причини, ми не перестали спілкуватись. Наприклад, у Москві дуже розвинена слінготечія, адже місто величезне і користуватися візочком незручно, а слінг — це чудова альтернатива. У великих індустріальних містах завжди є проблема мобільності з дитиною. У моїй практиці був не один випадок, коли я передавала слінг за кордон. Так, мамусі-українки, які проживають за межами нашої держави, читають і цікавляться тутешніми слінгоресурсами і звертаються за допомогою до наших консультантів.

— Отже, а що ж, власне, таке слінг? Які види слінгів існують?

— Якщо на хлопський розум, то це є кусок цупкої тканини. Ще у часи до нашої ери, про що свідчать єгипетські наскельні зображення, мами носили дитину на собі. Пізніше використовували відрізок якоїсь тканини і припасовували дитину до себе. І це абсолютно логічно, адже дитя біля мами, а в мами вільні руки. Звичайно, зараз структура і вигляд слінгу дещо змінилися, але суть залишилася. В 1972 році Еріка Хоффман створила фірму «Дідимос». Використавши за зразок ребозо, мексиканську переноску, вона започаткувала «моду» на сучасні слінги. Від неї цю систему носіння перейняли інші виробники. Це був, справді, прорив! Навіть наші бабусі дивуються, як можна дитину отак носити, а це, насправді, вияв цивілізації. 70 років комунізм привчав матусь, що вони насамперед члени суспільства, які мають працювати на благо держави, а в десяту чергу вже мами. Носити дитину з собою і на собі суперечило «соціалістичним засадам». Тому зрозуміти, чому старше покоління так реагує на слінги зовсім нескладно. Види слінгів є різні, наприклад, слінг з кільцями і слінг-шарф можна носити від народження і доти, доки дитина хоче , а мама може носити. Є ще май-слінги — від 4-ох місяців, тобто відколи дитина впевнено тримає голівку, а також ергономічні рюкзаки, які використовують з часу самостійного сідання. Звісно, влітку матусі буде зручніше носити в май-слінгу чи рюкзаку, але найпрактичнішим і найуніверсальнішим залишається слінг-шарф.

— Наскільки безпечно носити дитину в слінгу?

— Абсолютно безпечно, якщо правильно намотати і дотримуватися правил носіння та обирати якісні слінги. В слінгу мама може лише ходити, а не їздити на велосипеді, ставати на лижі чи сідати за кермо. Якщо говорити про якісні слінги, то мається на увазі перевіряти фурнітуру, особливо в рюкзаках та слінгах з кільцями, де защіпки і кільця мають бути найякіснішіми.

Інтерв’ю з Наталею Орел 2

— Деколи в парках можна побачити матусь, які носять діток віком 3+. Наскільки їм зручно?

— Наприклад, моя дитина каже спустити на землю, коли йому незручно або стало нудно. Син вже досить великий, але зараз в нього адаптаційний період в садочку і він хоче до мами на ручки. Вдома я часом мотаю його в слінг на декілька хвилин, дитя «намамчиться» і йому стає легше. Отака «терапія». Слінг-шарф адаптується  під будь-який вік, вагу. До речі, існують слінги та рюкзаки, які шиються спеціально для дітей з ДЦП. Коли мамі треба їхати в місто з такими дітьми, а наше — не дуже пристосоване до дітей з особливими потребами, то такі слінги стають для них рятувальним колом. На жаль, про ці види мало хто знає, а інформація про такі слінги не поширюється в Україні взагалі.

— Раніше Ви згадували про слінги фірми «Дідимос». Я знаю, що це досить дороге задоволення. Чим зумовлена ціна?

— Є фірма зі світовим ім’ям, тому ціна їхньої продукції не буде низькою однозначно. Важливу роль відіграють також різні сертифікати, тестування. Найчастіше слінги виробляють в Європі, а робоча сила тут дорога. Цей фактор теж зумовлює таку вартість, адже все, що якісне не буде дешевим.  Але кожна матуся може дозволити купити собі слінг, бо існує ще вторинний ринок.

—- Загальновідомо, що стан тротуарів у Львові залишає бажати кращого. Чи можна вважати слінг особливою формою мобільності?

— Так, це особлива форма мобільності, але не треба це робити сакральним явищем. Багато мам вважають, що раз в них є слінг — все, життя поміняється кардинально. Слінг — це помічник, це допомога мамі звільнити руки чи вийти на вулицю по справах, до коліжанки на каву, виставку тощо. Моя дитина в 10 днів відвідала Форум Видавців. Була гарна погода, пташки співали, сонечко світило, то чому б не погуляти? Але з візочком туди не заїдеш, бо відвідувачів багато, а місця — ні. Це був атракціон для всіх, бо де ще можна побачити такого маленького читача. В місті, де немає сильно розвиненої інфраструктри, слінг є дуже помічним засобом. Це чудове відчуття, коли ти можеш самостійно вийти з під’їзду, прогулятися і, зрештою, соціалізуватися.

Інтерв’ю з Наталею Орел 3

— Які можливості для мами відкривають слінги?

— По-перше, мобільність. По-друге, мама не застрягає в чотирьох стінах і не випадає з життя. По-третє, слінг — це така універсальна річ, з якої можна зробити гамак, застелити мокру лавку тощо.

Інтерв’ю з Наталею Орел 4

—   Чи виявлять бажання тати носити дитину в слінгу?

— Це залежить від самого тата, від стосунків між мамою і татом, а також наскільки тато просунутий в цьому питанні. Є татусі, які першими освоюють цю техніку, а потім вчать своїх дружин. Таких чоловіків є мало, але вони є і мене це тішить. Зазвичай тати надають перевагу рюкзачкам, бо це для них простіше і швидше.

— Чому слінги стали таким феноменом у світі мам?

— Це всього лиш добре забуте старе. Просто змінилися погляди на виховання дітей після розпаду Радянського Союзу. Після 70-ти років перерви між нормальним сприйняттям батьківства всі ці знання та інформація накрили нас хвилею, тому зараз нам це видається феноменом. Але я вірю, що своєю допомогою, підказками, навчанням чи пак, консультаціями, зможу допомогти більшій кількості мамусь вільно з дитиною на руках чи у слінгу,  жити, радіти, спілкуватись і пересуватися в нашому місті.

 

Текст: Наталка Цюпак

       Фото з архіву Наталії Орел